Zápach nôh

Hlavnou príčinou zápachu nôh je potenie nôh v kombinácii s každodenným nosením tých istých topánok. 

Zapáchajúce nohy nie sú pre nikoho príjemné, ale existujú efektívne, jednoduché a lacné riešenia, ktoré môžete vyskúšať doma.

Prečo sa nohy potia?

Každému človeku sa potia nohy bez ohľadu na aktuálnu teplotu a ročné obdobie. Existujú “rizikové skupiny” ako teenageri a tehotné ženy, ktoré sú obzvlášť náchylné na tento problém, pretože hormonálne zmeny zvyšujú potenie nôh.

Intenzita potenia nôh sa môže zvýšiť, ak ste celý deň na nohách, ak ste pod veľkým stresom alebo ak máte hyperhidrózu (Lekársky termín pre nadmerné potenie). Hyperhidróza má za následok, že sa potíte viac a to bez zjavnej príčiny. 

Plesňové infekcie, ako napríklad “atletická noha”, ktoré sú následkom spotených nôh môžu tiež viesť zápachu nôh.

Nohy začnú zapáchať, ak topánky, v ktorých sa vám potia nohy nosíte opakovane v intervaloch krátkych na to aby sa stihli vysušiť. Baktérie na pokožke chodidiel rozkladajú pot a tak sa uvoľňuje zápach.

Nohy sa počas dňa potia v topánkach, tie sú vlhké, čo je hlavný predpoklad na to, aby sa baktérie začali množiť. Baktérie pokračujú v množení vo vašej obuvi, aj po vyzuti topánok.

Celú situáciu zhoršuje fakt, že väčšina z nás odloží topánky rovno do tmavej skrinky. Baktériam tak už nehrozí ani UV svetlo, na ktoré sú veľmi citlivé. 

Bez ohľadu na to, ako dokonale máte  nohy umyte, ak si na druhý deň obujete stále vlhkú obuv, ktorá sa do rána nestihla vysušiť, uzatvárate kruh ideálnych podmienok na to, aby sa baktériám darilo - teplé, tmavé a vlhké prostredie …

Ako sa zbaviť zápachu nôh?

Dobrou správou je, že existuje jednoduché, rýchle a spoľahlivé riešenie v boji zapáchajúcimi nohami. 

Skúste toto:

 • Umývajte nohy antibakteriálnym mydlom. Ak nohy dva krát denne umyjete antibakteriálnym mydlom, určite sa zbavíte zápachu v priebehu týždňa. Existuje veľa voľnopredajných prípravkov s antibakteriálnym účinkom. Antibakteriálne mydlo by ste nemali používať, ak máte ekzém.
 • Používajte kvalitnú kozmetiku na nohy (krémy, spreje, balzamy), ktoré obsahujú prírodné extrakty s účinkom proti baktériám, sťahujú póry a redukujú potenie.
 • Používajte v obuvi vložky s aktívnym uhlím (active carbon - aktívne uhlie), ktoré spoľahlivo neutralizuje aj veľmi silný zápach v topánkach
 • Po vyzutí si dobre rozšnurujte topánky aby sa dobre vyvetrali
 • Používajte filtre do topánok, ktoré absorbujú prebytočnú vlhkosť z topánok a zanechajú v nich príjemnú vôňu.
 • Každý deň si vymeňte ponožky

Kedy vyhľadať lekára?

Niekedy sú zapáchajúce nohy symptómom zdravotného stavu. Navštívte svojho praktického lekára, ak uvedené opatrenia na zníženie zápachu nôh nepomáhajú, alebo ak si myslíte, že miera vášho potenia je abnormálne vysoká. 

Váš lekár vám môže predpísať silný antiperspirant.  Alebo môžete vyskúšať liečbu nazývanú ionoforéza, ktorá za pomoci veľmi slabých elektrických impulzov stimuluje pokožku postihnutú nadmerným potením. Výsledkom tejto liečby je redukcia nadmerného potenia.

Ako predísť zápachu nôh?

Prevencia proti páchnucim nohám spočíva v dobrej osobnej hygiene a pravidelnej výmene obuvi. Ak chcete udržiavať nohy svieže:

 • Nikdy nepoužívajte rovnaký pár obuvi dva dni za sebou. Namiesto toho používajte rôzne topánky v nasledujúcich dňoch, aby sa mohli aspoň 24 hodín sušiť.
 • Uistite sa, že tínedžeri majú dva páry obuvi/ tenisiek, aby nemuseli nosiť rovnaký pár dva alebo viac po sebe idúcich dní.
 • Každý deň si nohy umyte, usušte a vymeňte ponožky (najlepšie bavlnené, nie nylon). Aspoň raz za deň!
 • Udržujte nechty na nohách krátke a čisté a odstráňte akúkoľvek tvrdú pokožku. Tvrdá koža sa môže byť vlhká, čo je ideálny domov pre baktérie

Ak ste obzvlášť náchylní na spotené nohy, je dobré toto:

 • Používajte sprejové, alebo penové produkty na pokožku nôh, ktoré sú určené proti poteniu nôh. 
 • Vložte do obuvi vložky, ktoré majú deo účinok, a pomocou prieduchov umožnia cirkuláciu vzduchu.
 • Vyskúšajte rôzne druhy ponožiek. Niektoré športové ponožky majú ventilačné prieduchy, ktoré udržiavajú nohy suché. Alebo antibakteriálne ponožky, ktoré sú impregnované látkami, čo odpudzujú zápach produkujúce baktérie.
 • Noste kožené alebo plátené topánky, pretože tie na rozdiel od topánok vyrobených z umelých vlákien, nechajú vaše nohy dýchať
 • V letných mesiacoch noste sandále alebo inú otvorenú obuv 
 • Doma vo večerných hodinách buďte naboso.