Vybočený palec

Je deformita vnútornej strany chodidla, ktorá sa prejavuje "hrbolčekom" na kĺbe palca. Pri pohľade na chodidlo s vybočeným palcom možno pozorovať smerovanie palca k 2. prstu na nohe. V najvyššom štádiu deformácie palca dochádza k prekríženiu palca s druhým prstom.

Výskyt vybočeného palca v populácii

Vybočený palec sa vyskytuje u každého štvrtého človeka. Väčšina ľudí začne pozorovať zmeny medzi 20 tým až 30 tým rokom života.

Pohlavie a vek

Riziko narastá s vekom a je častejší u žien ako u mužov.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetky potrebné informácie k riešeniu problémov spojených s vybočeným palcom na nohe.

Symptómy

V úvode článku sme spomenuli najčastejšie symptómy: hrbolček na kĺbe palca a výrazné smerovanie palca k druhému prstu.

Vybočený palec sa môže prejaviť aj:

 • Bolesťou a zvýšenou citlivosťou na dotyk najmä v oblasti kĺbu palca
 • Začervenaním alebo zápalom v kĺbe palca
 • Mozoľnatením pokožky pod kĺbom palca (chodidlo)
 • Mozoľnatením pokožky alebo kurím okom na kĺbe palca (dôsledok tlaku a odierania obuvi)
 • Stuhnutím kĺbu palca - obmedzený rozsah pohybu (problematická chôdza)

Foto vybočeného palca na nohe

Na fotografii môžete vidieť vybočený palec lat. Hallux Valgus

Vybočený palec foto

Rizikové faktory

Vývoj a progresia vybočeného palca môže mať rôzne príčiny. Niektoré môžeme ovplyvniť iné sú nám dané od narodenia.

Obuv

Nevhodná obuv patrí medzi rizikové faktory, ktoré vieme ovplyvniť. My rozhodujeme či naše chodidlá strávia deň v úzkych lodičkách na opätku, ktoré stláčajú prsty a preťažujú prednú časť chodidla alebo v pohodlnej obuvi s dostatočne širokou špičkou a ortopedickou podporou.

Ak riešenie problémov s vybočeným palcom myslíte vážne, vyvarujte sa pravidelného nosenia lodičiek, obuvi na opätku alebo elegantnej obuvi s trojuholníkovou špicou, v ktorej sú prsty stlačené.

Povolanie

Ak si Vaša práca vyžaduje aby ste boli niekoľko hodín denne na nohách, šanca vzniku vybočeného palca je väčšia. Napríklad baletné tanečnice, letušky, zamestnanci v gastre sú obzvlášť náchylní na Hallux Valgus, pretože ich chodidlá extrémne namáhané.

Genetika

Je najväčším rizikovým faktorom. Tvar, štruktúra chodidla je zdedená a hrá dôležitú úlohu v budúcom vývoji.

Ak máte nízke klenby (alebo ploché nohy) riziko výskytu Hallux Valgus je väčšie.

Diagnostika

Ortopéd dokáže vo väčšine prípadov diagnostikovať Hallux Valgus po vizuálnej a hmatovej prehliadke chodidla.

 • Počas fyzickej prehliadky Vás môže ortopéd vyzvať aby ste pohli palcom nahor a dole. Zisťuje tak v akom stave je mobilita kĺbu.
 • Vyšetrujúci ortopéd si môže k diagnóze vyžiadať rőntgenovú snímku, ktorá zobrazí detaily a vzťahy kostí v prednej časti chodidla. Snímka ukáže aký je uhol vzájomného vychýlenia kostí.
 • Pri podozrení na artritídu je odobratá vzorka krvi.

Vybočený palec rontgenový snímok

Liečba

Po vyšetrení chodidla a stanovení diagnózy prichádza na rad liečba. Možnosti liečby Hallux Valugs sa líšia a závisia od závažnosti deformácie.

Konzervatívna liečba (Nechirurgická)

Je zameraná na zmiernenie tlaku a bolesti v kĺbe vybočeného palca. Zahŕňa používanie špeciálnych pomôcok na fixovanie a ochranu kĺbu palca alebo ortopedických vložiek, ktoré podoprú priečnu klenbu.

Pri akútnej bolesti v kĺbe palca môže ošetrujúci doktor predpísať lieky na tlmenie bolesti. Ak je kĺb opuchnutý a citlivý, pomôže prikladanie ľadu.

Obuv na vybočený palec
Konzervatívna liečba vybočeného palca ráta s výmenou úzkej obuvi za špeciálnu, ktorá má v oblasti prstov a kĺbu dostatočnú šírku.

Vlastnosti obuvi

 • Široká špica
 • Veľká šírka medzi kĺbom palca a malíčka
 • Hranatý pôdorys špice
 • Podpora priečnej klenby
 • Integrovaná ochrana pred tlakovými bodmi na kĺbe palca
 • Priedušný materiál
 • Rovná podrážka bez podpätkov

Pomôcky na vybočený palec

Súčasťou konzervatívnej liečby je používanie rôznych pomôcok na korekciu alebo ochranu kĺbu palca.

Pred výberom pomôcky odporúčame položiť si otázky:

 • Aký problém chcem pomôckou vyriešiť?
 • Budem produkt nosiť v obuvi alebo doma pri TV?
 • Zmestí sa mi produkt do mojej aktuálnej obuvi?
 • Potrebujem produkt, ktorý zabráni odieraniu palca s druhým prstom?
 • Potrebujem produkt, ktorý zabezpečí aby sa mi prekrížil palec s druhým prstom
 • Potrebujem produkt, ktorý zakryje kĺb palca aby nedochádzalo k odieraniu a tlačeniu od obuvi?

Najčastejšie kupované produkty s pozitívnou odozvou od ľudí s vybočeným palcom

Ako vyrovnať vybočený palec za 14 dní? (Dajte si na to pozor!)

Ak natrafíte na inzerát, ktorý tvrdí "Používajte túto pomôcku 14 dní a vybočený palec bude preč" prosím zbystrite.
Pravdepodobne sa jedná o zavádzanie. Žiadna pomôcka nevyrieši za 14 dní stav, ktorý sa vyvíjal roky a je geneticky podmienený.

Korektor vybočeného palca

Korektor voláme pomôcky, ktoré korigujú (upravujú) polohu vybočeného palca. Táto korekcia je dočasná a prítomná len počas používania pomôcky.

Korektory sú vyrobené z mäkkého gélu (TPE) a mali by byť pokryté jemnou vrstvou prášku (detský púder/zásyp, ktorý slúži na zlepšenie hygieny). Vrstvu zásypu môžete obnoviť aj vy vždy po ručnom umytí korektora.

Existujú rôzne verzie korektorov na vybočený palec:

 • Monofunkčné s jednou funkciou (napr. oddelenie palca od 2. prsta)
 • Multifunkčné korektory, ktoré zvládnu oddeliť palec a zároveň chránia kĺb v obuvi

Na trhu nájdete množstvo korektorov, ktorých cena sa pohybuje od 4€ do 15€. (odporúčame nakupovať v špecializovaných obchodoch)

Ortéza a dlaha na vybočený palec

Je fixačná pomôcka na dočasnú korekciu polohy vybočeného palca. Výsledkom používania kvalitnej ortézy / dlahy je úľava od tlaku, pichania alebo bolesti v kĺbe palca.

 • Ortéza má integrovaný kĺb, ktorý umožní pohyb palca smerom hore / dole. S ortézou sa môžete pohybovať po byte alebo relaxovať pri TV.
 • Dlaha nemá integrovaný kĺb a lepšie fixuje polohu vybočeného palca. Úroveň fixácie sa dá nastaviť pomocou suchého zipsu. Chôdza s ňou je náročná, preto sa odporúča používať výhradne počas spánku alebo relaxu pri TV.

Pozor! Ortézy a dlahy nie sú určené na používanie v obuvi. Nosíte ich doma bez obuvi.

Ceny ortéz/dláh sa v závislosti od modelu, materiálu a balenia pohybujú od 8 - 30€.

Používanie ortopedických vložiek

Priečna klenba hrá v problematike vybočeného palca dôležitú úlohu. Ortopédi spozorovali súvislosť s prepadnutou priečnou klenbou a zvýšeným výskytom vybočeného palca.

Poctivé nosenie ortopedických vložiek s podporou priečnej klenby (ideálne priečnej a pozdĺžnej klenby) pomáha zlepšiť reliéf chodidla, postoj a šetrí chrbát.

Ceny ortopedických vložiek sa pohybujú od 6 - 35€

Aplikácia ľadu

Ak ste prišli po náročnom dni domov a po vyzutí ste s hrôzou zistili, že kĺb palca je opuchnutý nezúfajte. Vyskúšajte priložiť na pár minút vrecko ľadu, ktoré zmierni opuch a dokážete ďalej fungovať.

Operácia (Chirurgická liečba)

Po diagnostike problému ortopéd môže navrhnúť operáciu. Cieľom operácie je zmiernenie bolesti pomocou chirurgických zmien v kostiach, väzoch, nervoch a šľachách. Želaným výsledkom operácie je tiež návrat palca do pôvodnej polohy. K operácii sa väčšinou pristupuje len vo veľmi bolestivých prípadoch.

Moderná ortopédia má k dispozícii viaceré možnosti operácii vybočeného palca. Ortopéd na základe fyzickej prehliadky a röntgenových snímkov odporučí vhodné chirurgické riešenie.

Ľahké formy vybočeného palca sú riešené jednodňovou chirurgiou, kedy po zákroku odchádzate domov. Stav hojenia kĺbu palca je monitorovaný na dohodnutých kontrolách.

 

Práve ste získali dôležité informácie o vybočenom palci. Ak s ním máte problémy prosím nečakajte a začnite ich riešiť. Máte k dispozícii ortopédov a pomôcky, ktoré dokážu zmierniť symptómy.